Barbara Wachowicz

„Kto Cię Polsko będzie kochał?”

Spotkaliśmy się z pisarką, by posłuchać jej gawędy o sławach polskiej literatury i historii. Było to wyjątkowe spotkanie, niezapomniane przeżycie.

W sobotę 14 marca, w Bydgoszczy, w ramach Bydgoskich Biesiad Czytelniczych odbyło się spotkanie z Barbarą Wachowicz, znakomitą pisarką, wspaniałą osobowością, kobietą o wyjątkowej erudycji, laureatką wielu prestiżowych nagród i tytułów m.in. „Pisarki losu polskiego” i „Ministra Patriotyzmu”. Piękna polszczyzna, dar opowiadania to zalety Barbary Wachowicz, które zawsze pozostawiają trwały ślad w pamięci.
I żywa lekcja patriotyzmu.

Barbara Wachowicz, Jolanta Niwińska

Spełniło się marzenie

Pani Barbaro,
jestem niezmiernie szczęśliwa, że przyjęła Pani zaproszenie i przyjechała do Bydgoszczy, by w ramach Bydgoskich Biesiad Czytelniczych spotkać się z młodzieżą, mieszkańcami miasta i regionu. Cieszę się, że mogłam Panią poznać i powitać. Tak naprawdę, to istniała Pani dla mnie tylko w książkach, które podziwiałam i czytałam, które towarzyszyły mi w mojej bibliotekarskiej pracy przez lata. To Pani zerkała na mnie z obwolut życzliwym uśmiechem i pogodnym spojrzeniem.

O tych książkach rozmawiałam z młodzieżą i zachęcałam do czytania przekonując, że jest to właśnie ta literatura, którą należy znać, bo w nich jest Polska. Po latach rzeczywistością stało się to, co wydawało kiedyś się fikcją.

Zawitała Pani do grodu nad Brdą. Nie ukrywam, to dla nas, bydgoszczan, wielki zaszczyt.

„Prawdziwa”z krwi i kości w grodzie nad Brdą

Spotkanie z Pani udziałem, które odbyło się 14 marca w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, było niesamowite! Rzec można widowisko pełne wzruszeń. Pani porywająca opowieść o sławach polskiej literatury i historii, o wielkich rodakach: Tadeuszu Kościuszce, Adamie Mickiewiczu, Fryderyku Chopinie, Henryku Sienkiewiczu, Stefanie Żeromskim, bohaterach „Kamieni na szaniec” i Powstańcach Warszawskich sprawiła, że wielu z nas łza kręciła się w oku.

W imieniu wszystkich serdecznie dziękuję za tę wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu, lekcję umiłowania języka ojczystego. Duch Polaków walczących o niepodległość napawa nas dumą. Przypomniała nam Pani, że Ojczyzna to dziedzictwo ponad tysiącletniej kultury obejmującej wiele dziedzin życia, to wartości, których nam zazdroszczą inne narody.

Było przepięknie, podniośle, patriotycznie. To wspaniałe i niezapomniane przeżycie!

Serdecznie dziękuję, Jolanta Niwińska