12 czerwca – ogólnopolskie Święto Wolnych Książek


Data dodania: 01 maj 2019, godz. 00:00

Wzorem minionych lat zapraszamy szkoły, uczelnie, środowiska kultury, urzędy, jak również wszystkich aktywnych i kreatywnych czytelników do współtworzenia tego dnia. Przyłącz do nas! Działaj z nami!

Obchody Święta Wolnych Książek, Bydgoszcz.

Obchody Święta Wolnych Książek, Bydgoszcz.

Z wielką przyjemnością informujemy, że 16. edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się 12 czerwca. Idea Święta narodziła się w 2003 roku, mając na celu promowanie czytelnictwa.

W akcje bookcrossingowe aktywnie włączyły się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne.

Czynimy wszystko, by sztuka czytania pozostała wiecznie żywa. Słowo pisane popularyzujemy nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych, pragnąc przyczynić się do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Wierzymy, że książka odgrywa istotną rolę w rozwoju ludzkości. Dlatego też zachęcamy do dzielenia się dobrem, które posiadamy, gdyż nie samo posiadanie daje wewnętrzne spełnienie, a właśnie dzielnie się...

Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania.

Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania.

12 czerwca planujemy, przykładem minionych lat, przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji uwalniania książek, połączonej z przemarszami młodzieży. Liczymy na pomoc i wsparcie szkół, bibliotek, instytucji kulturalnych i wszystkich inteligentnych ludzi, którym nieobca jest troska o normalne i zdrowe intelektualnie społeczeństwo.

Święto nasze niech urozmaicają happeningi, festyny , spotkania z autorami, wydawcami, debaty o książkach i literaturze, wystawy, konkursy, plenerowe czytanie. Zachęcamy, by uwolnione książki wędrowały do domów seniora, domów samotnej matki , świetlic środowiskowych, szpitali, osadzonych czy noclegowni.

Wierzymy, że dzięki zaprzyjaźnionym i przychylnie nastawionym do idei bookcrossingu mediom akcja odbije się szerokim echem w całej Polsce, stając się ważnym krokiem na drodze do lepszej przyszłości. Lepszej - bo pełnej uwolnionych książek i zaczytanych w nich ludzi.

Happening, obchody Święta Wolnych Książek, Wyspa Młyńska.

Happening, obchody Święta Wolnych Książek, Wyspa Młyńska.

Jak zorganizować święto w twojej miejscowości? Zapraszamy na stronę www.bookcrossing.pl , gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły i informacje, o tym jak aktywnie wspierać BOOKCROSSING w Polsce. Zapewniamy wsparcie promocyjne, plakaty, etykiety, udzielimy wszelkich informacji w przygotowaniu wydarzenia. 

Mobilne biblioteczki w autobusach, Kielce.

Mobilne biblioteczki w autobusach, Kielce.

CO DAJE MAM BOOKCROSSING?

      BOOKCROSSING

Niecodzienne zjawisko jednoczące miłośników czytania.

Pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu.

Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji.

Potencjał bookcrossingu jest przeogromny, musimy go mądrze wykorzystać.

Półka bookcrossingowa, Tarnów.

Półka bookcrossingowa, Tarnów.

Miliony pasjonatów

Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12 861 068 mln tomów, które uwolniło ponad 1,9 mln czytelników (dane z dn. 27.04.2019 rok, www.bookcrossing.com) .  

Do Polski ruch zawitał w 2003 roku zyskując sympatyków i entuzjastów. W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 61 tysięcy 498 użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 315 236 książek ( inf. z 27.05.2019 rok). Statystyki napawają optymizmem. Zarejestrowanych jest 20 104 tys. półek i regałów bookcrossingowych na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.

Dane te nie oddają jednak skali zjawiska. Pokazują głównie ludzi młodych, oswojonych z technologiami, a bookcrossing to także i osoby nieobeznane z komputerem jednakże wymieniające się między sobą książkami.

Zdecydowanie jest pozytywna tendencja do uwalniania książek , ludzie chętnie dzielą się literaturą, którą przeczytali. Rosnąca popularność tego zjawiska mówi sama za siebie.

Półka bookcrossingowa, Koziegłowy koło Poznania.

Półka bookcrossingowa, Koziegłowy koło Poznania.

Zapraszamy na stronę www.bookcrossing.pl - znajdziesz tu wszystkie szczegóły dotyczące obchodów Święta Wolnych Książek.


© 2019 Święto Wolnych Książek 2019

Uwolnij książkę Znalazłem książkę