13 czerwca - Święto Wolnych Książek!


Data dodania: 11 czerwiec 2023, godz. 20:15

Drodzy sympatycy i entuzjaści idei bookcrossingu, przed nami jubileuszowa 20. edycja święta. Dla nas, organizatorów, to niezwykłe wydarzenie. Jak to zawsze przy okrągłych rocznicach bywa, czas na krótkie podsumowanie i bilans.

Krótko mówiąc, dwie dekady akcji bookcrossingowych za nami. Wolne Książki to nie tylko symbol naszej fundacji, ale także idea, która nas łączy i inspiruje. Idea, że książki są dla wszystkich i należą do wszystkich. Idea, że książki mogą zmieniać świat na lepsze, budować mosty między ludźmi i kulturami, rozwijać wyobraźnię i wrażliwość. Idea, że książki są źródłem wiedzy i mądrości, ale także radości i zabawy.

Bookcrossing stał się uznaną marką, znakiem rozpoznawczym dla wszystkich miłośników literatury. Od 20 lat uwalniamy książki, nie chcemy, by zastygły w domowych biblioteczkach i tym samym odeszły w zapomnienie. Nasze akcje przerodziły się w ważne wydarzenia czytelnicze i są okazją do budowania więzi czy wchodzenia w nowe relacje. To niesamowite uczucie, kiedy różnych ludzi łączy jedna idea – idea czytelnicza. Stało się jasne, że książka to atrybut integracji społecznej. Czy 20 lat temu mogliśmy się tego spodziewać? Było wiele niewiadomych, ale pewne było jedno – nasze uwielbienie do słowa pisanego. Krótko mówiąc - łączą nas książki i to jest piękne.

Na tę chwilę uwolniono w Polsce 347 206 książek, a w przestrzeni miejskiej funkcjonuje 20 475 półek, regałów bookcrossingowych czy biblioteczek plenerowych (info z 12.06.2023r. www.bookcrossing.pl).

Uwolnij książkę Znalazłem książkę