Bookcrossing co to takiego?


       Niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania. 

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem .

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.


„Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.


Jak uwolnić książkę?

Książkę zarejestruj na stronie bookcrossing.pl, wpisz do bazy. Postępuj zgodnie z instrukcją. Twoja publikacja uzyska unikalny numer BIP, który ułatwi identyfikację  i umożliwi śledzenie jej późniejszej wędrówki. Wpisywanie kolejnych etapów drogi, jaką pokonuje książka, nie jest kłopotliwe ani skomplikowane, zatem każdy może poświęcić na to minutę – i dać prawdziwą satysfakcję osobie, która uwolniła dany tom. W ten prosty sposób możemy ze zdziwieniem odkrywać, że nasza książka opuściła miasto, województwo i być  może wybyła za granicę.

Co daje mam bookcrossing?

Bookcrossing  pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek,  powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu.

Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami,  skuteczny sposób integracji.

Potencjał bookcrossingu jest przeogromny, musimy go mądrze wykorzystać!

 

Miliony pasjonatów.

Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12 226 380 mln tomów, które uwolniło ponad 1,8 mln czytelników (dane z dn. 22.11.2017r.,  www.bookcrossing.com) . W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 60 tysięcy 022 użytkowników,  a w oficjalnym obiegu  jest  300 232  książek  inf.  z 22.11.2017r). Statystyki napawają optymizmem, świadczy to o popularności ruchu w Polsce i na świecie. To satysfakcjonuje!

Dane te  nie oddają  jednak  skali zjawiska. Pokazują  głównie ludzi młodych, oswojonych z technologiami, a bookcrossing to także i osoby  nieobeznane  z komputerem,  jednakże  wymieniające  się między sobą książkami. Działa  ponad 17 tys. półek  i regałów bookcrossingowych, na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych,  biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.


Ruch bookcrossingowy  zyskuje sympatyków i  dużą przychylność społeczeństwa.

Cieszy nas, że idea  znajduje  propagatorów i  kontynuatorów. Rosnąca popularność tego zjawiska w Polsce mówi sama za siebie. Zdecydowanie jest pozytywna tendencja  do uwalniania książek , ludzie chętnie dzielą się książkami, które przeczytali.

Z bookcrossingiem związane są też takie akcje, jak:  Drugie życie książki, rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, Uwolnij książki dla malucha, Wolna Książka – Bookcrossing na UŚ  Książka w podróży – Bookcrossing na polskich dworcach  czy  Książki na  krańcu świata.

Jolanta Niwińska

Uwolnij książkę Znalazłem książkę